Planevo Industri

Om oss

Planevo Industri erbjuder produkter inom industri, så som vandalrör och ventilation, samt legoproduktion inom plåtbearbetning.

Vi är en leverantör vars kompetens och styrka ligger inom måttbeställda och specialanpassade lösningar för ventilationsmarknaden, marknadens attraktivaste sortiment av vandalrör samt en effektiv legoproduktion som gör att vi förhoppningsvis blir din framtida leverantör.

Vi på Planevo strävar ständigt efter att uppnå hög kvalitet. Våra medarbetare är engagerade och fokuserade på att ge dig produkter och tjänster av rätt kvalitet.

Våra kärnvärden

Vi vill bistå med ett produktsortiment som möter marknadens varierade behov av måttbeställda och specialanpassade lösningar. Vi vill också vara en leverantör vars tjänster genererar en kostnadseffektiv produkt till våra kunder genom modern teknik för legoproduktion tillsammans med utvald spetskompetens bland våra medarbetare.

Hur allt började

Planevo Industri har sina rötter i Kvänum sedan 1980-talet. Företaget startades som ett byggnadsplåtslageri men som succesivt började utveckla egna produkter samt erbjuda tjänster inom legotillverkning av plåtdetaljer.

En del av koncernen Planevo invest

Planevo industri ingår i koncernen Planevo invest, ett investmentbolag som har sitt huvudkontor i Kvänum. Bolaget har tre delägare och grundades 2019 genom att förvärva det som idag kallas industri och bygg. Investmentbolaget har som vision att fortsätta förvärva bolag och lägga till ytterligare företag till koncernen.

Medarbetare

Joakim Holm

Marknad/VD
joakim.holm@planevo.se
+46 (0)512-79 79 94
+46 (0)70-313 35 53

Johan Olsson

Marknad/Försäljning
Johan.olsson@planevo.se
+46 (0)512-79 79 97
+46 (0)70-608 85 71

Lars-Inge Larsson

Order/Beredning
lars-inge.larsson@planevo.se
+46 (0)512-79 79 93
+46 (0)73-510 44 88

Renata Butvidiene

Ekonomi
renata.butvidiene@planevo.se
+46 (0)512-79 79 95
+46 (0)76-221 57 08

Morgan Holmberg

Produktion/Logistik
morgan.holmberg@planevo.se
+46 (0)512-79 79 92
+46 (0)76-396 50 45

Petra Holm

Inköp och kvalité
petra.holm@planevo.se
+46(0)735282669